Dikkat! Kurasız hac mağduru olmayın…

Diyanet işleri başkanlığı, her yıl olduğu gibi bu yıl da hacı adaylarını kurasız hac dolandırıcılarına karşı uyardı. 2023 yılı hac kontenjanımızın ülke olarak 83 bin 430 olduğunu açıklayan Diyanet yetkilileri, bu sayı dışında ve resmi kurumların kaydı olmadan hacca gidişlerin tamamının yasa dışı olduğuna vurgu yaptı.

Kurasız Hac Diye Bir Şey Yoktur!

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre kurasız hacca gitme imkânı resmî olarak bulunmamaktadır. Suudi Arabistan’ın her ülke gibi Türkiye’ye de verdiği kota her yıl belirlenmektedir. Bu yıl Türkiye’nin hac kotası 83 bin 430’dur. Bunun dışında işçi, ticari gibi farklı vizelerle hacca gitmeye çalışanların bölgede zorlandığını hatta Cidde veya Medine havalimanlarından geri dönme risklerinin olduğuna vurgu yaptı.

Hac İçin Diyanet ve TÜRSAB’a bağlı acenteler yetkilidir!

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, uzun zamandır halk arasında yayılan kurasız haça gitme yöntemlerinin mümkün olmadığının altını çizdi. Bircan konuyla ilgili şunları belirtti: “"Kurada çıkmayan kardeşlerimiz değişik yerlere yönlendiriliyor. Biz kanunun bize verdiği yetkiyle 83 bin 430 kardeşimizi yüzde 60 oranında Diyanet İşleri, yüzde 40'ını TURSAB'a bağlı acenteler kanalıyla götürüyoruz. Vatandaşlarımıza uyarı yapmak istiyoruz. Kurasız hac diye bir şey yoktur. 83 bin 430, Suudi Arabistan makamlarının bize verdiği resmi bir kotadır. Bunun dışında hacca gidişler illegal hacca gidişlerdir.”

Yetkililer, kurada hac çıkmayan vatandaşlarımızın çok dikkatli olmaları ve bu tür farklı yöntemlere başvurmamaları konusunda uyardı.

TÜRSAB Belgeli Alkış Turizm Hizmetinizde!

1991 yılından günümüze hacı adayları için kutsal topraklarda misafirlerine eşlik eden Alkış Turizm bu sene de sizinle. TÜRSAB dâhil tüm resmî belgelere sahip olan Alkış Turizm, uzman kadrosu ve sınırsız hizmet anlayışı ile hac kayıtlarına devam ediyor. Başvuru ve detaylı bilgi için iletişim kanallarından kolayca ulaşılabilmektedir.


2024 Yılı Turlarımız

Alkış Turizm olarak 1991 yılından itibaren günümüze değerli misafirlerimize inanç turizmi sektöründe sürdürdüğümüz Hac ve Umre organizasyonlarımızın yanı sıra; uçak biletleri satışı (sadece Hac-Umre), yurt içi ve yurt dışı Kültür Turları konusunda da hizmet vermekteyiz.