Değerli Hacı Adaylarımız;

2023 hac yılında, Suudi Arabistan Hac bakanlığı havalimanında bekleme süresini kısaltmak ve hacı adaylarının mümkün mertebe ivedilikle otellerine varmasını temin etmek amacıyla varış havalimanında yapılması zorunlu olan pasaport bilgilerinin taranması ve biometrik bilgilerin kaydedilmesi işleminin vize verilmeden önce hacı adayları tarafından cep telefonlarına kurulan Saudi Visa Bio uygulaması vasıtası ile yapılacağını duyurmuştur.

Bu işlemi eksiksiz yapabilmek için cep telefonuna Saudi Visa Bio uygulamasını indirmemiz ve kayıt işlemi esnasında cep telefonunda kurulıu olan e-mail adresini sisteme kayıt ettirmemiz gerekmektedir. Aynı zamanda kayıt işlemi esnasında hacı adayının pasaportunun ya da pasaportun fotoğraflı sayfasının net bir suretinin fotoğrafının çekilmesi gerekmektedir.

  1. Adımda Vısa Type sayfasında Hajj seçeneği işaretlenmelidir.
  2. Adımda Scan Passport sekmesi tıklanarak Pasaportun fotoğraflı sayfasının taranması gerekmektedir.Tarama başarılı olduğunda pasaportun sureti ekrana çıkacaktır. Altındaki kutucuğa tıklayıp Continue tuşuna basarak devam ediniz. Bir sonraki sayfada da Continue tuşuna basarak devam ediniz.
  3. Visa Application Details (Vize Başvuru Detayları)

Issuing Embassy seçeneği Turkey/Istanbul olarak seçilmelidir.
Previous Visa seçeneğinde Suudi Arabistan'a daha önce vize alınıp alınmadığı sorulur. Yes seçeneğini işaretleyen hacı adaylarından eski vizeyi aldığı pasaport numarası sorulur. Bu nedenle No tuşuna basım devam etmek süreci kısaltır.

Sonraki sayfanın alt kısmından Start Face Capture tuşuyla hacı adayının yüz fotoğrafı çekilir.

Yüz, ekranın ortasına gelecek, iki halka üst üste denk gelecek şekilde fotoğraf çekilmelidir.

'Move Closer' uyarısı çıkarsa kamera yüze yaklaştırılmalıdır.
'Plain Background Required! uyarısı çıkarsa arka zemin düz ve açık tek renk olmalıdır. (Beyaz bir duvarın önü olabilir).

Sonrasında sırasıyla sol el baş parmağının, sol el 4 parmağının birlikte, sonrasında sağ el baş parmağının, sonrasında sağ el 4 parmağının görüntüsünün sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Çekilen görüntüler sisteme yüklenirken ekranın alt ortasında 'PROCESSING' ibaresi çıkar.
Eğer yükleme başarılı olmazsa bazı parmakların tek tek yüklenmesini isteyebilir.

Yükleme tamamlandıktan sonra işlemin başında çekilen vesikalık fotoğraf ve parmak izinin biometrik görüntüsü ekrana gelir. Bu görüntüler onaylanınca işlem tamamlanmış olur.
Kaydolurken kullanılan email adresine işlem tamamlanınca onay maili gider.

Olası Hatalar ve Çözümleri

Hacı adaylarımızın işlem sırasında karşılaşabilecekleri olası hatalar ve çözümleri aşşağıdaki videoda anlatılmıştır.


2024 Yılı Turlarımız

Alkış Turizm olarak 1991 yılından itibaren günümüze değerli misafirlerimize inanç turizmi sektöründe sürdürdüğümüz Hac ve Umre organizasyonlarımızın yanı sıra; uçak biletleri satışı (sadece Hac-Umre), yurt içi ve yurt dışı Kültür Turları konusunda da hizmet vermekteyiz.