hac-cocuk

Çocuklar Hacca gidebilir mi?

Hac, İslam’ın 5 şartından birisidir. Bedeni ve mali bir ibadet olan Hac ibadeti, bir takım şartların oluşması durumunda her Müslüman üzerine farzdır. Çocukların hac yapması ve haclarının kabul olması ise merak edilen bir konudur.

Çocukların hacca gitmesi ile ilgili Peygamber Efendimiz zamanında örnek bir hadise yaşanmıştır. Bu hadise aynen şu şekildedir:

"(Vedâ haccında) bir kadın küçük çocuğunu yukarı kaldırarak şöyle dedi:

- Ey Allah'ın resulü! Buna (çocuğa) hac var mıdır?

Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.) cevaben şöyle buyurdular:

-Evet, (vardır), (ona hac yaptırdığından dolayı) sana da ecir (sevap) vardır." (Sahih-i Müslim; 2378)

Peygamber efendimiz ve çocuğu hakkında hac sorusunu soran kişi arasında geçen bu diyalog bizlere, çocuklarını hacca götüren ebeveynlerin de sevap kazanacağını ispatlamaktadır.

Bu açıdan bakıldığı zaman, hac ibadeti esnasında çocuğunuzu da yanınızda götürerek hem onun hem de kendinizin sevap kazanmanızı sağlayabilirsiniz.

Çocukların Hac Yapması Farz Sayılır Mı?

Yukarıda yer alan hadise, çocuğuna hac yaptıran anne babaların da sevap kazanacağını bildirmektedir. Ancak haccın çocuklar için farz olması hakkında net bir çıkarım sağlamamaktadır.

İslâm âlimleri, bu hadisi şerifi esas alarak ergenlik çağına gelmemiş çocuğun haccının sahih olduğuna hükmetmişlerdir. İmam Mâlik, İmam Şâfiî, Ahmed İbni Hanbel ve âlimlerin büyük çoğunluğu çocuğun haccının sahih olduğu görüşündedirler. İmam Ebû Hanîfe ise, vacip olması yönünden çocukların hac yapmasının sahih olmayacağını belirtmiştir. İmam-ı Ebu Hanife hazretleri, çocukların haccın icaplarından (kurban kesmek, vakfe yapmak gibi) herhangi birini yerine getirmediği takdirde bir şeyin gerekmediğini çünkü onlara haccın vacip olmadığını açıklamıştır.


2024 Yılı Turlarımız

Alkış Turizm olarak 1991 yılından itibaren günümüze değerli misafirlerimize inanç turizmi sektöründe sürdürdüğümüz Hac ve Umre organizasyonlarımızın yanı sıra; uçak biletleri satışı (sadece Hac-Umre), yurt içi ve yurt dışı Kültür Turları konusunda da hizmet vermekteyiz.