Sorularınız mı var?

MUTLAKA UZMANIMIZA DANIŞIN

Sizin için buradayız, Bize danışmadan karar vermeyin

BİZİ ARAYIN

+90 216 391 65 65

Ekonomik Servisli Oteller

Ekonomik Hac

Normal / Standart Konaklama Türü

1. Mekke- Medine’de; oda içinde banyo- tuvalet, buzdolabı, yatak ve baza bulunan, asansör sayısı yeterli, lobisi geniş ve ferah, müstakil yemekhane/irşat salonuna sahip, ortak kullanım mekanları hacı sayısına göre planlanmış 2,3 veya oda durumuna göre 4 kişilik standart odalarda konaklama yapılacaktır.

2. Mekke’de Mescid-i Haram’a en fazla 7 km; Medine de ise Merkeziye bölgesinde bulunan standart / normal otellerde konaklama yapılacaktır.

3. Yemekler; sabah kahvaltı, akşam tabldot ve öğle için kumanya / salata şeklinde verilecektir.

4. Süresi uçak programına göre azami 45 gün olacaktır. (Bu süre uçak planlamalarındaki duruma göre farklılık arz edebilecektir.)

5. Medine’deki konaklama süresi 3-5 gün arasında planlanacaktır.

 

NOT : Program süresi uçak tarihlerine göre değişebilmektedir ve Mekke'de konaklama yapılacak Binalarda otel hizmeti yani oda servisi, günlük çarsaf , havlu değişimi v.b. olmamaktadır. 4-5 günde bir değişmektedir.

101. Hac

Servisli Ekonomik Hac

34 GÜN 33 GECE

29 Gece Mekke, 4 Gece Medine


02 Haziran Pazar

İSTANBUL - CİDDE

Gidiş

30 Haziran Pazar

MEKKE - MEDINE

Ara Geçiş

4 Temmuz Perşembe

MEDİNE - İSTANBUL

Dönüş

Mekke Otel

ALKIŞ Plaza ( Ria Zahr Bölgesi) Servisli (2.5 km)

✫✫✫

Medine Otel

Merkeziye

✫✫✫

 • Program Tarihleri Uçak tarifelerıne göre belirlendiğinden dolayı program süresi değişiklik gösterebilir.
2 li oda
KİŞİ BAŞI

28.500 SAR
( 7600 $ )

3 lü oda
KİŞİ BAŞI

26.500 SAR
( 7067 $ )

4 lü oda
KİŞİ BAŞI

24.500 SAR
( 6534 $ )

MÜSAİT

 • Fiyatlara Dahil Olan Hizmetlerimiz

Gidiş & Dönüş Uçak Bileti  Otel Konaklamaları  24 Saat Servis  Vize İşlemleri  Hediyelik Eşyalar (Valiz, Sırt Çantası, Taş Kesesi, Terlik Çantası)  Transferler  Ziyaretler  3 Ek Umre  Sabah Kahvaltısı, Öğle Kumanya, Akşam Yemek Tabldot  Diyanet - Türsab Harç Bedelleri ve Suud Resmi Harç Bedelleri  Hac Kurbanı  Seyahat Sigortası  5 Lt. Zemzem  İrşadi Hizmetler ve Alkış Turizm Rehberliği

HAC PROGRAMI

Örnek

İlk gün; uçuşun gerçekleşeceği havalimanının dış hatlar terminalinde, uçuştan minimum 4 saat önce “Alkış Turizm” yetkilileri ile buluşma.

Pasaport, bilet ve kimlik kartlarının dağıtılmasından sonra; Mekke-i Mükerreme’ye hareket için havayolu işlemlerinin yapılması (Check-in, uçuş kartlarının alınması ve bagajların teslimi). Havalimanı mescidinde ihramın giyilmesi.  Resmî işlemler ve polis kontrollerinden sonra uçağa binilerek, Cidde’ye hareket edilmesi (Erkek yolcularımızın İhramlarını valizlerinden ayrı bir poşet/çanta ‘da getirmeleri gerekmektedir).

Cidde havalimanında, Hac Bakanlığı Yetkilileri tarafından karşılanarak otellere yerleşmek üzere Mekke-i Mükerreme’ye transferin sağlanması. Bu Aşamada seyahat acentelerinin herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı ve TÜRSAB Görevlileri işlemleri hızlandırmak için birebir ilgi ve gayret göstermektedir. Bu aşama 2 ila 6 saat arası sürebilmektedir.

Mekke ‘de otellere yerleştikten sonra ilk Umrenin yapılması için gruplar halinde Harem-i Şerif’e gidilmesi.

NOT: Aksamaların yaşanmaması için grup hocamız tarafından verilen saatlere riayet edilmesi önemle rica olunur. Genel olarak, otele giriş yapıldıktan 2 saat sonra, toplu bir şekilde ilk umre yapılmaktadır.

İlk Gün Sonrası

İlk umresini yapamayan misafirlerimizle birlikte tekrar umre yapılmaktadır. Bunun dışında kalan vakitler Hacı adaylarımız için serbest ibadet vakti olarak değerlendirilmektedir. Kâbe-i Muazzama’da tavaf ve nafile ibadetler ile değerlendirilmesi tavsiye edilmektedir.

AREFE GÜNÜNE KADAR OLAN PROGRAMLAR

Kâbe-i Muazzama’ya devamlı gidilerek Kâbe’nin tavaf edilmesi. Umrelerin yapılması, sohbet ve irşat programları, toplantı, dış ve yakın ziyaretler şeklinde günlük programlarımız devam etmektedir.

Mekke’i Mükerreme Dış Ziyaretleri

(Genel olarak 5. veya 6. Günlerde yapılmaktadır.)

Sabah kahvaltısının ardından Mekke-i Mükerreme’de bulunan ziyaret mahallerine gidilmesi.

Ziyaret edilecek olan mübarek yerler: Sevr Dağı (Hicret Mağarası), Arafat ( Cebel-i Rahme ), Müzdelife (Meşaril Haram), Mina (Şeytan Taşlama- Camarat), Hira Dağı (Cebel-i Nur) , Hicret ziyaretler yapıldıktan sonra günün geri kalan kısmı serbest şekilde nafile ibadetler ile tamamlanmaktadır.

Mekke İç Ziyaretleri

Bireysel veya grup şeklinde Mekke-i Mükerreme’de bulunan yakın ziyaret yerlerine gidilebilmektedir. Tavsiye edilen yerler: Peygamber Efendimiz’in (S.A.V.) dünyayı şereflendirdikleri (doğdukları) mübarek haneleri, Cennüt-ül Mualla, Cin Mescidi ve diğer yakın ziyaret mahalleri.

Umre Yapılacak Mikatlar:

Tenim Mescidi, Hudeybiye ve Cürane, Mikat Bölgesine Umre niyeti için gidilmesi. Tenim Mescidi Kâbe-i Muazzama’ya en yakın Mikat mahalli olduğu için, müsait vakitlerde kendi imkânlarınız ile tekrar tekrar Umre yapmaya niyetlenebilirsiniz (2 Umre için Araç acentemiz tarafından karşılanmaktadır).

Hocalarımız ve rehberlerimiz eşliğinde grup halinde veya münferit olarak tekrar tekrar umre yapılabilmektedir. Araç Ücreti yolcularımız tarafından karşılanmaktadır.

Tavsiyemiz Arafat ve Mina günlerine kadar kendinizi yormamaktır. Bayram sonrası firmamız tarafından 2 Umre daha yaptırılmaktadır.

Arefe Günü ve Bayram Günleri Programı

Arefe gününden 1 gün önce akşam vakti Arafat’a intikal edilmesi ve Arefe günü gün batımına kadar Arafat’ta çadırlarımızda Arafat Vakfe ve diğer ibadetler ile geçirmek suretiyle HAC farz ibadeti yapılmış olacaktır.

Akşam namazı vakti ile Müzdelifeye intikal ederek, Akşam namazı ve Yatsı namazı Müzdelife‘de kılınmaktadır. Vacip olan Müzdelife Vakfesi yapılmaktadır.

Bireysel veya grup şeklinde Mina’ya hareket edilmesi ve Mina’da İlk gün Şeytan taşlama ibadetinin yapılması ve otele gelerek kurban kesildikten sonra ihramdan çıkılması.

Daha Sonra Farz olan Ziyaret tavafı ( Haccın Tavafı ) ve Haccın Sayının yapılması Kabe-i Muazzama’ya gidilmesi.

Not: Haccın tavaf ve say ibadetinin Bayram 2. Günü yapılması daha rahat olmaktadır.

Bayram’ın 2. ve 3. Günleri Şeytan taşlama ibadetinin tekrar yapılması.

Not: Bayrama 2-3 gün kala servis imkânı bulunmaktadır.

Arafat ve Bayram Sonrası Program

Bayram sonrası Medine’i Münevvere’ye gidene kadar.

2 Umre firmamız tarafından yaptırılacaktır, irşat programları, Medine-i Münevvere hakkında sohbet vs. programlar icra edilecektir. Gidişten 1 gün önce Veda tavafı ve Veda duası Veda tavafı yapıldıktan sonra, rehberlerimizle irtibat halinde Medine-i Münevvere’ye hareket için hazırlıkların tamamlanması.

Medine-i Münevvere Programı:

Medine’ye yaklaşık 450 km süren yolculuğun ardından, hocalarımız ve rehberlerimiz eşliğinde otele yerleşme işlemlerinin yapılması. Akabinde Peygamber Efendimizi (s.a.v) selamlama ve ilk ziyarete gidilmesi.

Ertesi gün: Sabah kahvaltısının ardından Medine-i Münevvere ziyaretleri yapılmaktadır. Başlıca ziyaret yerleri: Uhud Şehitliği, Kıbleteyn Mescidi, Yedi Mescitler ve Kuba Mescidi.

 

Ravza-i Mutaahhara ziyaretinin yapılması (Randevu sistemden alınmaktadır). Ayrıca yakın yerlere yürüyerek ziyaretler gerçekleştirilmektedir.

Bu mübarek yerlerden bazıları: Baki Kabristanlığı, Mescid-i Gamame vb.

Uçuş vaktine kadar serbest bir şekilde nafile ibadetler ile meşgul olunması tavsiye edilmektedir. Daha sonra otelden ayrılış ve Türkiye’ye dönüş için Medine havalimanına hareket edilmektedir.

Not: Tur Programı örnek olarak hazırlanmıştır. Rehberimiz ve hocalarımız ile koordineli bir şekilde zaman zaman değişiklik gösterebilmektedir. Gruplarımızın ve umrecilerimizin talepleri doğrultusunda serbest vakitlere çeşitli sohbet ve ibadetler eklenebilmektedir.

Not: Tavsiyemiz Kâbe-i Muazzama’da bir vakit namazın yüz bin vakte eş değer olduğunu bilmeli ve Beytullah’da daha fazla vakit geçirmeye özen göstermeliyiz.

Mekke-i Mükerreme’de ve Medine-i Münevvere’de olduğumuz günlerde tüm vakit namazlarınızı harem-i şerifte kılmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Kutsal topraklarda Rabbimizin ve Peygamberimizin misafiri olduğumuzu unutmamalı, o mübarek beldelere gereken saygı ve hürmeti en azami şekilde göstermeliyiz.

 • Önemli Notlar ve Uyarılar
  1. Uçak fiyatındaki değişiklikler ve belirlenecek ekstra vergiler fiyatlara yansıtılacaktır.
  2. Fiyatlarımız hava limanından hava limanınadır. Yurt dışı çıkış harcı 150 TL fiyatlara dahil değildir
  3. İstanbul Dışında ki illerden Uçuş Bağlantı farkı fiyatlara dahil değil.(Sadece THY)
  4. Pasaport ve Evrakların gidiş tarihinden en az 20 gün önce teslim edilmesi gerekmektedir
  5. Diğer sorularınız için bizimle irtibata geçmekten çekinmeyiniz.
 • Hac & Umre ziyareti ve Suudi Arabistan Hakkında Genel Bilgilendirme
  1. Umre ziyaretlerinde Önce Mekke’ye gidildiği taktirde Erkek Umrecilerimizin İhram ve Terliklerini havalimanına valizlerinden ayrı bir çanta veya poşette getirmeleri gerekmektedir.
  2. Umre ziyaretlerinde özellikle Suudi Arabistan’da resmi makamlardan dolayı bazı aksaklıklar olması normal karşılanmalı ve herhangi bir aksaklıkta rehberimize durumun iletilmesini önemle rica ederiz.
  3. Suudi Arabistan para birimi Riyal’dir. Yaklaşık olarak 1 Euro = 4,10 ve 1 Usd = 3,74 Riyaldir
  4. Suudi Arabistan’da hava sıcaklığı En Düşük 22 – En Yüksek 39 Derecedir.
  5. Suudi Arabistan’da Elbise seçimi, yaz aylarına uygun rahat kıyafetler olmalı ve akşamları daha serin olacağından ince mont veya hırka getirilmelidir.
  6. Uçaklarda her yolcumuzun 30 Kg bagaj ve 5 Litre Zemzem suyu hakkı vardır. Fazla yükler için ceza ücreti yolculardan alınmaktadır
  7. Türkiye Cep telefon numaralarınız Suudi Arabistan’da çalışmaktadır. GSM operatörlerinizden S. Arabistan’a özel uygulanan kampanyaları mutlaka sorunuz.
  8. Diğer Soru ve Görüşleriniz için lütfen bizi arayınız.
 • Hac Umre için özel iptal şartları
  • Vize alındıktan sonra ki iptallerde 400 $,
  • (DİB Umre Kartı alındı ise 460 $)
  • Uçak bileti alındıktan sonra ki iptallerde 600 $,
  • Uçuşa 1 haftadan az süre kalan oluşacak iptallerde otellerden alınan masraflar yolcularımızdan tahsil edilir.
 • Vize için gerekli evraklar
  •  En az bir yıllık pasaport.
 • Ödeme Şekli
  • Nakit

  Hac Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


  Cevapsız tek soru kalmasın ve sıkça sorulan soruların yanıtını sizlere de sunalım istedik. Aklınıza takılan diğer sorularınızı uzmanlarımıza mutlaka danışınız.

  Hac, İslâm’ın 5 şartından birisi olup bedenî ve malî bir ibadettir. Kendisinde mali ve bedeni yönden şartları oluşan kimselere, ömründe bir defa Hac yapmak farz-ı ayındır. Hac, dünyada bir kimse için yapabileceği en manevi yolculuktur. Hac yapmış bir Müslümana “Hacı” denilmektedir. Hac, buluğ çağına ermiş ve ekonomik yönden maddi durumu yeterli olan her Müslümana farz kılınmıştır.
  Evet, bir kimse sağlık şartları seyahate ve bedeni ibadete uygun olmaması, çok yaşlı olması ve diğer mücbir sebeplerden dolayı hacca gidememesi durumunda, yerine vekil gönderebilmektedir. Aynı şekilde, bir kimse de başkasının vekâleti ile hacca giderek onun yerine hac ibadetini yapabilir. Böylece, vekil gönderen kişi hac ibadetini yerine getirmiş ve sevabını almış olur.
  Hac ibadetini yerine getiremeyen ve yerine vekil gönderemeyen kişi vefat ederken vasiyet verebilir. Daha sonra varisleri, onun mirasından vekâletle birisini hacca gönderebilir. Kişi vasiyet etmediği takdirde de varisleri onun niyetine hac yapabilir veya yaptırabilirler. Böylece vefat eden kişinin hac ibadeti borcu ödenmiş olur.
  Hac yolculuğuna çıkmadan önce çevrenizden, eş ve dostunuzdan helallik alınması tavsiye edilmektedir. Hacca gitmeden önce çokça İstiğfar ve Salavat-ı Şerife okunmalıdır. Hac yolculuğu öncesinde Tesbih Namazı, Evvabin Namazı ve Duha Namazı gibi manevi hazırlıklar da tavsiye edilmektedir. Bunların yanında bir takım maddi hazırlıkları da yapmakta fayda vardır. Bunların başında sağlık kontrolü gelmektedir. Onun dışında; terlik, ihram, bel kemeri gibi eşyaların mutlaka yanına alınması. Varsa kullanılan ilaçlar, kişisel ürünler de yeterli miktarda alınmalıdır. Pasaport, vize, kimlik kartı ve diğer resmi evrakların yanınızda olması lazımdır. Uçuş saatinden önce valiz teslimi ve diğer işlemler için havalimanına vakitli gelinmesi de önemli hususlar arasındadır.
  Hac yolculuğuna çıkmadan önce hazırlanması gereken evraklar şunlardır: Diyanet tarafından verilen acenta kayıt belgesi, uçuş tarihinden itibaren en az 8 ay geçerli ve çipli pasaport, TC Kimlik Numaralı Nüfus cüzdanının arkalı- önlü fotokopisi, 2 adet vesikalık fotoğraf (Arka Fon Beyaz), Menenjit Aşı Kartı (İl ve İlçe Sağlık Merkezlerinde yapılmaktadır.)
  Hac, umre ve kıran haccı ibadetlerinde erkek ve kadınların giydikleri kıyafete ihram ismi verilmektedir. Erkeklerin giydiği ihram rida ve izar olarak isimlendirilen iki parçadan oluşmaktadır. Hanımların ise ihramı normal elbisedir. İhram aynı zamanda hac ibadeti esnasında bazı durumları haram kılmaya da verilen isimdir. İhram hac ve umre ibadeti için şarttır. Yerine getirilmesi için ihrama girilmesi gereklidir.
  İhrama girecek olan kimse öncelikle tırnaklarını kesmeli, tıraş olmalıdır. (koltuk altı ve özel tıraş dâhil) gerekli olduğu yerde; saç, sakal ve bıyıkların da düzeltilmesine önem verilmelidir. İhrama girmeden önce imkân varsa gusül, yoksa normal abdest alınmalıdır. İhram giyilirken şunlar yapılır: Baş açık ve ayaklar çıplak bırakılır. Ancak ayaklarına topukları ve üzeri açık terlik giyer. İzar ve ridaya büründükten sonra 2 rekât namaz kılar: Birinci rek’atta Fatiha-i Şerife’den sonra Kafirun suresini, ikinci rek’atta Fatiha-i Şerife’den sonra ihlas suresini okur. Namazdan sonra kıbleye dönüp hac veya umreden hangisine niyet edecekse ona niyet eder. (Vekil ise falan kimse adına der) Ara vermeden 3 kere:“Lebbeyk, Allahumme lebbeyk, lebbeyke la şerike leke lebbeyk. İnnel-hamde ve’n-ni‘mete leke ve’l-mülk. La şerike Lek.” diye telbiye getirip peşinden tekbir ve Salavat-ı şerife okur. Bu şekilde ihrama girilmiş olur.
  Hac, öncelikle niyet ederek başlanan bir ibadettir. “Allah rızası için hac yapmaya” niyet edilerek yola çıkılır. Mikat mahalli denilen yere gelindiğinde ihrama girilir. Uçuşun direk Mekke-i Mükerreme’ye yapıldığı yolculuklarda İhrama havalimanında girilmesi gerekmektedir. Kabe-i Muazzama’ya varıldığı zaman Haccın umresi yapılır, daha sonra İhramdan çıkılır. Zilhicce Ayının 8. Günü olan Terviye gününe kadar; namaz, dua, tavaf, umre gibi nafile ibadetler bol bol yapılır. Terviye günü erkenden Mekke-i Mükerreme’de (otelde) boy abdesti alınarak Hac İhramına girilir. Mina’ya mümkün olmazsa Arafat’a hareket edilir. Terviye günü Mina’da kalınarak 5 vakit namaz kılınması sünnettir. Arefe günü sabahı Mina’dan Arafat’a hareket edilir. O gün güneş batıncaya kadar Arafat’ta kalınır. Öğle ve ikindi namazı öğle vaktinde cem edilerek kılındıktan sonra vakfe duası yapılır. O gün akşama kadar dua, niyaz ve ilticalara devam edilir. Arafe günü, güneşin batmasıyla Müzdelife’ye hareket edilir. O gece Müzdelife’de geçirilir. Müzdelife’ye varır varmaz Akşam ve yatsı namazları cemaat ile kılınır. Sabah namazından sonra vakfe duası yapılarak, güneş doğmadan Mina’ya hareket edilir. Mina’da büyük şeytana 2 taş atılır. Oradan tekrar istirahat yerine dönülür. Kurbanın kesilmesi beklenir. (Kurban kesilmeden ihramdan çıkılmaz.) Kurbanın kesildiğine dair haber gelince saç tıraşı olunarak ihramdan çıkılır. Bayramın üç günü içinde Kâbe’ye gidilerek farz olan “İfaza Tavafı” yapılır. Bayramın 2. ve 3. günleri Mina’ya gidilerek 3 şeytana 7’şer taş atılır. Veda tavafı yapılarak Hac ibadeti tamamlanmış olur. Bundan sonra dönüş yolculuğu başlar.