Günlük Program Ekonomik Hac

Örnek Program

İlk gün; uçuşun gerçekleşeceği havalimanının dış hatlar terminalinde, uçuştan minimum 4 saat önce “Alkış Turizm” yetkilileri ile buluşma.

Pasaport, bilet ve kimlik kartlarının dağıtılmasından sonra; Mekke-i Mükerreme’ye hareket için havayolu işlemlerinin yapılması (Check-in, uçuş kartlarının alınması ve bagajların teslimi). Havalimanı mescidinde ihramın giyilmesi.  Resmî işlemler ve polis kontrollerinden sonra uçağa binilerek, Cidde’ye hareket edilmesi (Erkek yolcularımızın İhramlarını valizlerinden ayrı bir poşet/çanta ‘da getirmeleri gerekmektedir).

Cidde havalimanında, Hac Bakanlığı Yetkilileri tarafından karşılanarak otellere yerleşmek üzere Mekke-i Mükerreme’ye transferin sağlanması. Bu Aşamada seyahat acentelerinin herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı ve TÜRSAB Görevlileri işlemleri hızlandırmak için birebir ilgi ve gayret göstermektedir. Bu aşama 2 ila 6 saat arası sürebilmektedir.

Mekke ‘de otellere yerleştikten sonra ilk Umrenin yapılması için gruplar halinde Harem-i Şerif’e gidilmesi.

NOT: Aksamaların yaşanmaması için grup hocamız tarafından verilen saatlere riayet edilmesi önemle rica olunur. Genel olarak, otele giriş yapıldıktan 2 saat sonra, toplu bir şekilde ilk umre yapılmaktadır.

İlk Gün Sonrası

İlk umresini yapamayan misafirlerimizle birlikte tekrar umre yapılmaktadır. Bunun dışında kalan vakitler Hacı adaylarımız için serbest ibadet vakti olarak değerlendirilmektedir. Kâbe-i Muazzama’da tavaf ve nafile ibadetler ile değerlendirilmesi tavsiye edilmektedir.

AREFE GÜNÜNE KADAR OLAN PROGRAMLAR

Kâbe-i Muazzama’ya devamlı gidilerek Kâbe’nin tavaf edilmesi. Umrelerin yapılması, sohbet ve irşat programları, toplantı, dış ve yakın ziyaretler şeklinde günlük programlarımız devam etmektedir.

Mekke’i Mükerreme Dış Ziyaretleri

(Genel olarak 5. veya 6. Günlerde yapılmaktadır.)

Sabah kahvaltısının ardından Mekke-i Mükerreme’de bulunan ziyaret mahallerine gidilmesi.

Ziyaret edilecek olan mübarek yerler: Sevr Dağı (Hicret Mağarası), Arafat ( Cebel-i Rahme ), Müzdelife (Meşaril Haram), Mina (Şeytan Taşlama- Camarat), Hira Dağı (Cebel-i Nur) , Hicret ziyaretler yapıldıktan sonra günün geri kalan kısmı serbest şekilde nafile ibadetler ile tamamlanmaktadır.

Mekke İç Ziyaretleri

Bireysel veya grup şeklinde Mekke-i Mükerreme’de bulunan yakın ziyaret yerlerine gidilebilmektedir. Tavsiye edilen yerler: Peygamber Efendimiz’in (S.A.V.) dünyayı şereflendirdikleri (doğdukları) mübarek haneleri, Cennüt-ül Mualla, Cin Mescidi ve diğer yakın ziyaret mahalleri.

Umre Yapılacak Mikatlar:

Tenim Mescidi, Hudeybiye ve Cürane, Mikat Bölgesine Umre niyeti için gidilmesi. Tenim Mescidi Kâbe-i Muazzama’ya en yakın Mikat mahalli olduğu için, müsait vakitlerde kendi imkânlarınız ile tekrar tekrar Umre yapmaya niyetlenebilirsiniz (2 Umre için Araç acentemiz tarafından karşılanmaktadır).

Hocalarımız ve rehberlerimiz eşliğinde grup halinde veya münferit olarak tekrar tekrar umre yapılabilmektedir. Araç Ücreti yolcularımız tarafından karşılanmaktadır.

Tavsiyemiz Arafat ve Mina günlerine kadar kendinizi yormamaktır. Bayram sonrası firmamız tarafından 2 Umre daha yaptırılmaktadır.

Arefe Günü ve Bayram Günleri Programı

Arefe gününden 1 gün önce akşam vakti Arafat’a intikal edilmesi ve Arefe günü gün batımına kadar Arafat’ta çadırlarımızda Arafat Vakfe ve diğer ibadetler ile geçirmek suretiyle HAC farz ibadeti yapılmış olacaktır.

Akşam namazı vakti ile Müzdelifeye intikal ederek, Akşam namazı ve Yatsı namazı Müzdelife‘de kılınmaktadır. Vacip olan Müzdelife Vakfesi yapılmaktadır.

Bireysel veya grup şeklinde Mina’ya hareket edilmesi ve Mina’da İlk gün Şeytan taşlama ibadetinin yapılması ve otele gelerek kurban kesildikten sonra ihramdan çıkılması.

Daha Sonra Farz olan Ziyaret tavafı ( Haccın Tavafı ) ve Haccın Sayının yapılması Kabe-i Muazzama’ya gidilmesi.

Not: Haccın tavaf ve say ibadetinin Bayram 2. Günü yapılması daha rahat olmaktadır.

Bayram’ın 2. ve 3. Günleri Şeytan taşlama ibadetinin tekrar yapılması.

Not: Bayrama 2-3 gün kala servis imkânı bulunmaktadır.

Arafat ve Bayram Sonrası Program

Bayram sonrası Medine’i Münevvere’ye gidene kadar.

2 Umre firmamız tarafından yaptırılacaktır, irşat programları, Medine-i Münevvere hakkında sohbet vs. programlar icra edilecektir. Gidişten 1 gün önce Veda tavafı ve Veda duası Veda tavafı yapıldıktan sonra, rehberlerimizle irtibat halinde Medine-i Münevvere’ye hareket için hazırlıkların tamamlanması.

Medine-i Münevvere Programı:

Medine’ye yaklaşık 450 km süren yolculuğun ardından, hocalarımız ve rehberlerimiz eşliğinde otele yerleşme işlemlerinin yapılması. Akabinde Peygamber Efendimizi (s.a.v) selamlama ve ilk ziyarete gidilmesi.

Ertesi gün: Sabah kahvaltısının ardından Medine-i Münevvere ziyaretleri yapılmaktadır. Başlıca ziyaret yerleri: Uhud Şehitliği, Kıbleteyn Mescidi, Yedi Mescitler ve Kuba Mescidi.

Ravza-i Mutaahhara ziyaretinin yapılması (Randevu sistemden alınmaktadır). Ayrıca yakın yerlere yürüyerek ziyaretler gerçekleştirilmektedir.

Bu mübarek yerlerden bazıları: Baki Kabristanlığı, Mescid-i Gamame vb.

Uçuş vaktine kadar serbest bir şekilde nafile ibadetler ile meşgul olunması tavsiye edilmektedir. Daha sonra otelden ayrılış ve Türkiye’ye dönüş için Medine havalimanına hareket edilmektedir.

Not: Tur Programı örnek olarak hazırlanmıştır. Rehberimiz ve hocalarımız ile koordineli bir şekilde zaman zaman değişiklik gösterebilmektedir. Gruplarımızın ve umrecilerimizin talepleri doğrultusunda serbest vakitlere çeşitli sohbet ve ibadetler eklenebilmektedir.

Not: Tavsiyemiz Kâbe-i Muazzama’da bir vakit namazın yüz bin vakte eş değer olduğunu bilmeli ve Beytullah’da daha fazla vakit geçirmeye özen göstermeliyiz.

Mekke-i Mükerreme’de ve Medine-i Münevvere’de olduğumuz günlerde tüm vakit namazlarınızı harem-i şerifte kılmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Kutsal topraklarda Rabbimizin ve Peygamberimizin misafiri olduğumuzu unutmamalı, o mübarek beldelere gereken saygı ve hürmeti en azami şekilde göstermeliyiz.

Firmamızın, Türkiye’nin 20’den fazla noktasında şube ve temsilcilikleri bulunmaktadır. Bunun yanında; İstanbul, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin illerinden kutsal topraklara doğrudan uçuşlarımız vardır. Ayrıca talep çerçevesinde diğer illerden de uçuş planlamalarımız yapılmaktadır.

NEDEN ALKIŞ TURİZM?


Alkış Turizm, 30 yılı aşkın bir tecrübe ile her geçen gün kendini yenileyen, teknolojik yatırımlara önem veren ve müşterilerinin memnuniyetini en üstte tutan lider turizm acentesidir.

Hac ve Umre ibadetlerinde misafirleri adına; başvuru, pasaport, vize takibi gibi A’dan Z’ye tüm resmî işlemler, Alkış Turizm bünyesinde yetkili acente tarafından sürdürülmektedir.

Alkış Turizm bugünün değil, dünün ve yarının seyahat acentesidir. O yüzden dededen toruna tavsiye edilen, nesilden nesle aktarılan bir tecrübenin birikimidir.

Müşterilerinin talepleri doğrultusunda hızlı ve doğru çözümlerle, planlamalar zamanında yapılarak aksama ve diğer risklere karşı önlem alan çözüm odaklı bir kuruluştur.

Alkış turizm bünyesinde yapılan tüm yurt içi ve yurt dışı turlara, Türkiye’nin her noktasından katılım sağlanabilmektedir.

Web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından anlık bilgi sahibi olunabilmekle beraber, 0535 050 51 27 numaralı Whatsapp hattından 24 saat bilgi alma imkânı bulunmaktadır.

Anlaşmalı 5 yıldızlı otellerde konaklama ve açık büfe gibi çağın en lüks olanaklarını müşterilerine sunmaktadır.

Alkış Turizm, seyahatin başından sonuna tüm işlemleri yasalara uygun, standartların üzerinde bir sorumluluk ve titizlikle sürdürüyor. Bu da müşterilerin güvenli ve konforlu vakit geçirmesini sağlamaktadır.

Kolay ödeme yöntemleri ve güncel kampanyalarla, ekonomik seyahat paketleri ve taksitlendirme gibi kolaylıklar bulunmaktadır.

İstanbul dışından gelen misafirlere, talep edildiği takdirde V.İ.P karşılama ve konaklama hizmetleri vermektedir.

Hacılarımızın Yorumları


Memnuniyetiniz bizim için çok önemli!

"Önce Kalite, Önce Memnuniyet"

HAC TURLARI, HAC KAYITLARI, HAC KURA SONUÇLARI

MUTLAKA UZMANIMIZA DANIŞIN

Bize danışmadan karar vermeyin.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ

+90 216 391 65 65