HACI ADAYLARIMIZIN SAĞLIKLARINI KORUMALARI İÇİN TAVSİYELER

Sevgili hacı kardeşlerimiz;

Dünyanın dört bir yanından hac ibadeti için gelen hacılar gelirken hastalık etkenlerini de beraberinde getirmektedir. Burada farklı ülkelerden gelen mikroplardan kaynaklı hastalıklar, su ve besinlerle bulaşabilen hastalıklar ve sıcaktan kaynaklı sıcak çarpmasıyla karşılaşma riskimiz oldukça yüksektir. Ayrıca var olan kalp, böbrek hastalıkları ve șeker hastalığı gibi kronik hastalıklar, iyi beslenmeme, yeterince su içmeme ve çok yorulup dinlenmeme sonucu ilerleme ve bizi ibadetten alıkoyma riski taşımaktadır.

Bedenimiz bize Allah'ın emanetidir. ibadetlerimize düzenli bir șekilde devam edebilmek için hastalıklardan korunmak, yememize-içmemize dikkat etmek, istirahat etmek ve bedenimize iyi bakmak zorundayız.

Bunun için;

1- Temiz su içip temiz yiyecekleri yiyiniz. Dışarıda açıkta satılan yiyecekleri, dışarıda uzun süre beklemiş bozuk gıdaları almayınız, tüketmeyiniz. Meyve ve sebzeleri bol temiz suyla yıkadıktan sonra, yıkama imkân yoksa kabuğunu soyarak yiyiniz

2- Sağlıklı olabilmek için yeterli uyku, giyim kuşama dikkat, gerekli gıdalanın alınnası ve temizliğine dikkat ediniz.

3- Tuvalet sonrasında, yemeklerden önce ve sonra mutlaka ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız.

4 - Sıcakta uzun süre kalmayınız. Bol su içiniz. Sıcak ortamdayken ürperme, üşüme, terleme gibi belirtiler olduğunda sıcak çarpmasına maruz kalmışsınız demektir. En kusa sure içinde serin bir yere gidiniz ve bol sıvı alınız. Serin su ile vücudunuzu ıslatıp vucut 1sınızı düşūrünüz.

- Güneş çarpmasın önlemek için tavafi özellikle sabah ve yatsı namazlarından sonra yapmaya gayret ediniz.

- Otel ve oda klimalar adale ağrısı, gribal enfeksiyon ve zatüreye sebep olabilir. Bu nedenle klimalar önceden çalıştırılıp oda soğutulmali, odaya girildikten sonra da kapatılmalıdır Bilhassa gece yatarken klima çalıştırmayınız.

7- Özellikle șeker hastalığı olanlar ayak temizliğinize dikkat etmelidir. Tavaf sonrasında otelinize geldiğinizde ayaklarınızı sabun ve su ile yakamadan yatmayınız. Tırnaklarınızı çok derinden kesmeyiniz. Sıcak hissiniz azalacağı için sıcak olabilecek ortamlarda ayaklarımızda ciddi yanık ve enfeksiyon oluşmaması için terlik ve ayakkabı giyiniz

8- Kalabalık ortama girdiğinizde maske takınız

9 - Hapşırdığınızda veya oksūrdüğünüzde avuç içine değil mendile, mendil yoksa el sutına veya dirsek içine hapşırıp öksürünüz. Avuç içine hapşırır veya öksürürseniz başkasıyla tokalaşmadan veya bir yere dokunmadan ellerinizi bol sabunlu suyla temizleyiniz

10- MERS Cov hastalığından korunmak için develere temas etmeyiniz. Deve eti ve çiğ deve sütu tüketmeyiniz. Deve çıkartıları maruz kalmayınız.

1 1- Hastalık taşıyıcısı olan haşereleri çekmemek için otel odalarınıza çabuk bozulma riski olan gıdaları çıkarmayın.

12- Kanaması olan birine çıplak elle temas etmeyiniz.

13- Başkasına ait tırnak makası ve tıraş bıçağını kullanmayınız. Berberlerin temizlik kurallarına uyup uymadığını kontrol edip öyle tıraş olunuz.

14- Ezmemek ezilmemek için izdiham alanlarından uzak durunuz. Bunun için kafile ve grup başkanlarınızın tavsiyelerine uyunuz.

Allah haccımızı mebrur, say'imizi meşkûr, ibadetlerimizi ve dualarımızı kabul buyursun

Mekke Sağlık Ekip Başkanlığı


2024 Yılı Turlarımız

Alkış Turizm olarak 1991 yılından itibaren günümüze değerli misafirlerimize inanç turizmi sektöründe sürdürdüğümüz Hac ve Umre organizasyonlarımızın yanı sıra; uçak biletleri satışı (sadece Hac-Umre), yurt içi ve yurt dışı Kültür Turları konusunda da hizmet vermekteyiz.