MİKAT NEDİR? NEDEN DİKKAT EDİLMELİDİR?

Hac, dinimiz İslam'ın beş şartından biridir ve her yıl milyonlarca Müslüman, Kâbe’yi ziyaret etmek ve hac ibadetini yerine getirmek için kutsal topraklara akın etmektedir.

Hac ibadeti, yapılması gereken belirli kuralları içeren bedeni bir ibadettir. Bu kuralların doğru bir şekilde yerine getirilmesi için belirli kurallar vardır. Bu kurallardan biri de "mikat"tir ve dikkat edilmesi oldukça önemli bir husustur.

Mikat Nedir?

Mikat, Mekke-i Mükerreme’ye gelmek isteyen Müslümanların Harem-i Şerif ismi verilen sınırlara gelmeden önce ihrama girmelerini belirten sınırlara verilen isimdir. Hacı adaylarının veya umrecilerin bu sınırlardan geçmeden önce mutlaka ihrama girmiş olması zorunludur. İhram, hacıların giydiği beyaz iki parça kumaştan oluşan özel bir elbisedir.

Mikat, ihrama girmek için belirlenen son noktadır ve hacılar, buraya gelmeden önce ihram giymeleri gerekmektedir. İhrama girmeden önce, hacılar temizlik yapmalı ve saç, sakal ve tırnaklarını kesmelidir.

Mikat Neden Önemlidir?

Hacılar, mikat noktasına vardıklarında, niyetlerini belirtirler ve ihrama girerler. Mikat, hacıların ibadetlerinin doğru şekilde yapılmasını sağlamak için belirlenmiş bir noktadır. Hacılar, mikat noktasına geldiklerinde, ibadetlerine başlamak için hazır olurlar ve Mekke'ye doğru yola çıkarlar. Bu sayede, hacıların birlikte hareket etmeleri ve ibadetlerini aynı anda gerçekleştirmeleri sağlanır. Bu husustan dolayı mikat sınırları oldukça önemlidir. İhramın bu sınırlardan geçmeden önce giyilmesine azami derecede önem gösterilmelidir.

Türkiye’den Giderken Neden Havalimanında İhrama Girilir?

Mikat, hacıların nereden geldiğine ve hangi güzergâhtan gittiklerine bağlı olarak değişebilir. Örneğin, Mekke'ye en yakın mikat Necd bölgesindedir ve bu bölgeden gelen hacılar için bu mikat noktasıdır. Diğer mikat noktaları arasında Cidde, Yemame, Zatü'l-Irk, El-Akabe ve Dhat-i Tuva yer almaktadır.

Ülkemizden Mekke-i Mükerreme’ye gitmek isteyen hacı adaylarımızın uçakta iken mikat mahallini geçme olasılığı oldukça yüksektir. Yukarıda da anlatıldığı üzere, mikat sınırları içerisinde girmeden önce ihramın giyilmesi şarttır. Bu yüzden Türkiye’den kalkan uçak mikat sınırlarını havada iken geçmiş olacağından dolayı ihram uçağa binmeden önce havalimanında giyilmektedir. Böylece mikat sınırlarını ihramsız geçme riski ortadan kaldırılmış olmaktadır.


2024 Yılı Turlarımız

Alkış Turizm olarak 1991 yılından itibaren günümüze değerli misafirlerimize inanç turizmi sektöründe sürdürdüğümüz Hac ve Umre organizasyonlarımızın yanı sıra; uçak biletleri satışı (sadece Hac-Umre), yurt içi ve yurt dışı Kültür Turları konusunda da hizmet vermekteyiz.