Hac Kayıt

Türkiye’den Hacca gidebilmek için öncelikle “Hac Kura Sistemine” kayıt olunması gereklidir. Kuralar, internet ortamında “Diyanet İşleri Başkanlığı” tarafından online olarak (bilgisayar ortamında) yapılmaktadır. Her yıl ortalama 2,5 milyon hacı adayı içerisinden, ülke nüfusunun binde 1’i oranında hacca gitmeye hak kazanılmaktadır. Bu sayı, açıklanan toplam sayı baz alındığında değişiklik gösterebilmektedir. 2022 yılında ülkemize 37.700 hac kontenjanı ayrılmıştır.
Hac kurası için kayıt yaptıranlar, kura çekim sonuçlarını aşağıdaki adresten online olarak sorgulayabilmektedir: https://hac.gov.tr/HacDurumSorgulama/HacDurumSorgulama.aspx Yukarıdaki linkte yer alan sorgulama ekranında ismi olan ve hacca gitmeye hak kazanan kişiler; “Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Organizasyonu” veya “Alkış Turizm” gibi yetkili özel acenteler aracılığı ile hacca gidebilmektedir. Türkiye’de Diyanet İşleri Hac Organizasyonu ve Özel Yetkili Acentelerin Hac Dağıtım Sistemi: %60 Diyanet İşleri Başkanlığı, %40 Diğer Özel Acenteler şeklinde ayarlanmaktadır. Her yıl ülkemizden 100 hacı adayından 60’ı Diyanet İşleri Hac Organizasyonu ile 40’ı ise yaklaşık 220 yetkili acenteler aracılığı ile hacca gitmektedir.
Hac kayıtları resmî olarak başladığı gün, “E-DEVLET” sistemi üzerinden “Kura Belgesi” almak için başvuru yapılmalıdır. Ardından, “Acenteye Kayıt Yaptırabilir” belgesinin de alınarak, hacca gidebilmek için “Alkış Turizm”e kayıt yapılabilmektedir. Böylece 32 yıllık tecrübesi ile Alkış Turizm bünyesinde hac farizasını yerine getirebilmek için süreci başlatabilirsiniz.
Yukarıdaki işlemler tamamlandıktan sonra, hac için ödeme aşamasına geçilir. Öncelikle, ödemeleri banka hesabından TC kimlik numarası ile yapılmaktadır. Daha sonra ön kayıt, E-Devlet üzerinden; Diyanet/Hac İşlemleri sayfalarında yer alan adımlar takip edilerek yapılmaktadır. Bu aşamadan sonra; isteyenler “oda tercihli” veya “otel tercihli” şeklinde seçim yapabilmektedir. Oda tercihli kayıtların daha ekonomik olduğu bilinmektedir. Otel tercihli kayıtlarda ise; 4 yıldızlı veya 5 yıldızlı otellerden oluşan farklı fiyat seçenekli programlardan yararlanabilmektedir. Otel fiyatları, oda fiyatlı paketlere oranla daha yüksek fiyatlı olarak karşımıza çıkmaktadır.
Hac kaydı tamamlandıktan sonra pasaport ve bilgilendirme gibi süreçler başlamaktadır. Öncelikle pasaportun çıkarılması gerekmektedir. Bu süreçten sonra resmî işlemler tamamlanmaktadır. Bu süreçten sonra hac ibadeti ve seyahati hakkında bilgilendirme seminerleri ve toplantılar icra edilmektedir. Hacı adayları, bu seminerlere ve toplantılara katıldıktan sonra kalan diğer vakitlerinde, hac yolculuğu için maddi ve manevi hazırlıklar yapabilirler. Sabır, heyecan ve mutlulukla; hacı olma yolunda gidilecek olan bu büyük yolculuk için gün saymaya başlayabilirsiniz. Alkış Turizm ailesi olarak, Hac ibadetinizi şimdiden tebrik eder, hayırlı mübarek olmasını temenni ederiz.