Umre Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

UMRE REHBERİ

Umre Hakkında

Sıkça Sorulan Sorular

Umre, Hac ibadetinin zamanı dışında Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere’yi ziyaret ederek; Kâbe’yi tavaf etmek, Merve ve Safa tepeleri arasında say yapmak ve Dinimiz için kutsal olan yerlerin ziyaretinden oluşan bir ibadettir. Umre, hem Kur’an-ı Kerim’de Ayet-i Kerime olarak hem de Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) Hadis-i Şerif’i olarak kaynaklarda geçmektedir. Hz. Allah Bakara Suresi 196. Ayet’te: “Hac ile Umreyi de ALLAH için tam yapın” buyurmaktadır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir Hadis-i Şerif’lerinde şöyle buyurmaktadır: “Manası: Umre (daha sonra yapılacak) umre’ye kadar ikisi arasında vaki olacak (küçük) günahlar içinde keffarettir. Mebrur olmuş bir haccın karşılığı ancak cennettir.”

Bu denli faziletli olan umre ibadetini her Müslüman can-ı gönülden yapmak istemektedir. Biz de sizler için bu konuda aydınlatıcı olabilecek olan “sıkça sorulan sorular” bölümünü hazırladık. Bu alanda, merak ettiğiniz birçok ayrıntıyı öğrenebilirsiniz. Aklınıza takılan diğer sorularınızı uzmanlarımıza dilediğiniz zaman danışabilirsiniz.

Umre, Hac ibadetinin zamanı dışında Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere’yi ziyaret ederek; Kâbe’yi tavaf etmek, Merve ve Safa tepeleri arasında say yapmak ve Dinimiz için kutsal olan yerlerin ziyaretinden oluşan bir ibadettir. Umre ’ye Hac mevsimi hariç, yılın her vaktinde gidilebilmektedir.
Alkış Turizm olarak ortalama 20 günde bir Umre gruplarımız hareket etmektedir. Bunun dışında güncel tarihlerimiz için iletişim hattından bizlere ulaşabilirsiniz.
Firmamızda, 14-20 günlük genel Umre programları yer almaktadır. Bunun dışında; talep doğrultusunda 7-10 gün aralıklı umre paketleri ve 3-5 günlük V.İ.P Umre ziyaretlerimiz de düzenlenmektedir.
Firmamızla Umre’ye gitmeniz halinde; yol bileti, vize ödemeleri, konaklama (otel), yemek, transferler ve profesyonel rehberlik hizmetlerinin tamamı ödenen ücret dâhilinde olup ek bir ödeme bulunmamaktadır. Ücrete dâhil olmayan tek husus yurt dışı çıkış harcı ve şahsi harcamalarınız olarak belirlenmiştir.
Umre’ye gidilmeden önce, firmamız tarafından büyük gruplara çeşitli toplantı ve seminerler düzenlenmektedir. Münferit olarak gidecek olanlara ofislerimizde birebir görüşme ile de bilgilendirmeler yapılmaktadır. Ayrıca, Whatsapp hattımızdan, iletişim numaralarımızdan ve sosyal medya hesaplarımızdan da bilgi alınabilmektedir.
Firmamızdan aldığınız umre paketinizde şu hizmetler bulunmaktadır; Umre öncesi ve umre esnasında seminer, detaylı anlatım ve rehberlik hizmeti, vize ve pasaport hizmetleri, uçak bileti ve aktarmalar, kapsamlı sağlık sigortası, sabah kahvaltısı, akşam yemeği, öğlen kumanyası, havalimanı hizmetleri, umre esnasında rehberlik ve yönlendirme hizmetleri hizmetlerimize dâhildir.
Umre’de 45 yaş altı hanımlar için yanlarında kendine 1. Derece mahrem olan bir yakınının olması gereklidir. Ancak 45 yaş üstü hanımlar için bu şart bulunmamaktadır.
Suudi Arabistan Başkonsolosluğu tarafından alınan karara göre, bir acenteye kayıt yapılmadan umreye kabul sağlanmamaktadır. Umreye gidebilmek için acentemizle iletişim kurabilirsiniz.
Evet, Alkış Turizm olarak hem Türkiye’de hem de Hac ve Umre mahallerinde sizlerle ilgilenen uzman ekiplerimiz bulunmaktadır.
Umre ziyaretlerinizde öncelikle Mekke-i Mükerreme, Medine-i Münevvere’de bulunan mübarek yerler. Arafat Dağı, Mina, Müzdelife, Uhud Dağı, Kıbleteyn Mescidi, yedi Mescitler ve daha birçok mübarek mekân ziyaret edilmektedir. Ziyaret esnasında uzman rehberlerimiz orada yaşanan hadiseler ve önemi hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirmektedir.
Umre’ye bebeklerinizle birlikte gitmek isterseniz pasaport ve vize alınması zorunludur. Bebeklere özel bir muafiyet bulunmamaktadır.
Pasaportunuzun, Umre dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Aksi durumlarda sorun yaşamamanız için Umre öncesi süresini uzatmanızda fayda vardır.
Umreye giderken bagajınızın maksimum hakkı 30 kg olarak sınırlandırılmıştır. Bunun yanında 8 kilogramlık bir de el çantası alınmasına izin bulunmaktadır. Toplamda yanınızda 38 kg ağırlığında çanta alabilirsiniz.
Umre ziyaretleriniz esnasında sabah ve akşam yemekleri otellerimizde Türk mutfağından hazırlanan helal, sağlıklı ve hijyenik olarak sunulmaktadır. Öğle yemeği ise, kumanya şeklinde verilmektedir.
Ödemeler, doğrudan firmamıza peşin veya taksitli olarak yapılmaktadır. Detaylı ödeme bilgisi iletişim numaralarımızdan ve ofislerimizden verilmektedir.
Umre dönüşünde sevdiklerinize ikram etmek için Hurma ve Zemzem getirebilirsiniz. Zemzem için bir kişinin getirebileceği miktar, Suudi Arabistan yönetimi tarafından 5 litre olarak belirlenmiştir.
Umre’de pasaportun olması ve vize alınması gereklidir. Pasaportun 1 yıllık olması yeterlidir. Vize ise, Suudi Arabistan’da bulunan vize firmalarından alınmaktadır. Umre için vize, Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere şehirlerini ibadet amaçlı ziyaret etmek için alınmaktadır.
Umre’de İhrama girilmektedir. Bunun için ihrama girme şartlarının yerine getirilmesi gereklidir. Direkt Cidde’ye giden Umre grupları, mikat mahalline uçakta iken girildiğinden dolayı, Türkiye’den hareket etmeden hava limanında giyilir. Medine-i Münevvere’ye giden gruplar için ise Mekke-i Mükerreme’ye transfer olmadan önce otelde giyilir.
Umre’nin yapıldığı yerler sıcak iklim bölgeleri olduğu için daha sade, ferah ve bol kıyafetler tercih edebilirsiniz. Bunun yanında; aktif olarak kullandığınız kişisel ilaçlarınız, kimliğiniz ve diğer resmi evraklarınızı da yanınızda bulundurmalısınız.
Suudi Arabistan şartlarında bayan görevlilerin görev yapması kısıtlanmaktadır. Bu nedenden dolayı hanım yardımcımız bulunmamaktadır. Ancak, umre gruplarımızda yer alan diğer hanımlardan yardım alabilirsiniz.
Suudi Arabistan’ın birçok yerinde ve özellikle Umre mahallerinde alışveriş yapılan yerler bulunmaktadır. Gerekli tüm ihtiyaçların zorlanmadan giderilebilmesi mümkündür.
Sağlık kontrolleri sonunda hekimlerden umreye gidebilir onayı alındıktan sonra kronik rahatsızlığı olan herkes umreye gidebilmektedir. Tekerlekli sandalye kullanan misafirlerimizde umreye gidebilmektedir. Sadece, yanında refakatçisinin bulunması yeterlidir.

2023 Yılı Hac, Umre Turlarımız

Bir an Evvel Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvereye kavuşmak duasıyla