blog-yaz-aylarinda-umre

Yaz Mevsiminde Umre Yapmanın İncelikleri

Temmuz ve Ağustos Aylarında Umre İbadetimizi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?*

Umre, Müslümanların hayatlarında en az bir kere gerçekleştirmeyi arzu ettikleri Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere’de şehirlerinde yapılan bir ibadettir. Umre, manevi bir ibadet olmasının yanında beden gücü gerektiren bir seyahattir. Hac'dan farklı olarak yılın herhangi bir zamanında yapılabilen Umre, özellikle yaz aylarında, yani Temmuz ve Ağustos aylarında birçok kişi için farklı zorluklar sunabilir. Bu dönemde Mekke'nin aşırı sıcak hava koşulları göz önüne alındığında, Umre ziyaretinizi hem manevi hem de fiziksel olarak en verimli şekilde gerçekleştirebilmeniz için bazı önlemler almamız gerekmektedir.

 

Sıcak Hava Koşullarına Hazırlık

Temmuz ve Ağustos ayları, Suudi Arabistan'da sıcaklıkların 40°C'yi aşabildiği aylardır. Bu sıcaklık, özellikle uzun süre dışarıda kalmayı gerektiren Tavaf ve Say gibi ibadetleri yerine getirirken bizler için zorlayıcı olabilir. Bu nedenle:

 

- *Hafif ve Açık Renkli Giysiler:* Umre için seçeceğimiz kıyafetlerin hafif ve açık renkli olmasına özen göstermemizde fayda vardır. Açık renkli kıyafetler güneş ışınlarını yansıtarak vücudumuzun daha az ısınmasını sağlaması açısından önemlidir.

- *Güneş Koruyucu Ürünler:* Yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler, şapka veya başörtüsü gibi güneşten korunma yöntemleri kullanmamız sağlığımız için önem arz etmektedir.

- *Bol Su Tüketimi:* Vücudumuzun olması gerekenden fazla su kaybetmesi yüksek sıcaklıklarda sıkça karşılaşılan bir problemdir. Su tüketimimizi artırarak bu riski minimize etmeliyiz.

 

Sağlık Önlemleri

Yaz aylarında Umre yaparken, sağlığımızı korumak için ekstra önlemler almamız önemlidir:

- *Elektrolit Dengeleyici İçecekler:* Sıcak hava ve uzun süre ayakta kalmak elektrolit dengesizliğine yol açabilir. Elektrolit içeren sağlıklı içecekler tüketmeye özen göstermeliyiz.

- *İlk Yardım Çantası:* Baş ağrısı, mide rahatsızlıkları gibi sık karşılaşılan sorunlar için gerekli ilaçları içeren bir ilk yardım çantasını yanımızda bulundurmamız faydalı olacaktır.

- *Sağlık Sigortası:* Seyahat sağlık sigortası yaptırmak, olası sağlık sorunlarına karşı bizleri güvence altına alır.

 

İbadetlerinizi Planlama

Yaz aylarında sıcaklıkların günün belirli saatlerinde zirveye ulaştığı düşünüldüğünde, ibadetlerimizi serin saatlere, özellikle sabahın erken saatlerine veya akşamüzeri saatlere planlamamız faydalı olacaktır:

- *Zamandan Yararlanma:* Fecir (sabah namazı) ve İşrak (akşam namazı) vakti gibi serin zamanları değerlendirmeye gayret göstermeliyiz.

- *Mescid-i Haram’ın İç Kısımlarında Vakit Geçirme:* Güneşin en dik olduğu zamanlarda Kabe’de, Mescid-i Haram’ın daha serin olan iç kısımlarında vakit geçirmek güneşten etkilenmemiz açısından önem teşkil etmektedir.

 

Kalabalık ve Yoğunluk

Yaz ayları, özellikle okulların tatil olması sebebiyle Umre yapmak için en yoğun dönemlerden biridir. Bu nedenle:

- *Erken Hareket Etme:* İbadetler için Mescid-i Haram’a gitmek üzere erken saatlerde hareket etmemiz lehimize bir davranış şekli olacaktır.

- *Sabırlı Olma:* Kalabalıkların yoğun olduğu dönemlerde sabırlı olmamız hem bizler, hem ibadet yapan diğer kişiler açısından önem teşkil edecektir.

 

Sonuç

Umre, her Müslüman için unutulmaz bir manevi deneyim sunar. Yaz aylarında bu kutsal yolculuğu yapmak, özellikle dikkat edilmesi gereken ekstra hususlarla birlikte gelir. Yukarıda belirtiğimiz öneriler, Temmuz ve Ağustos aylarında Umre ibadetini daha konforlu ve manevi açıdan daha bereketli hale getirmemiz için oluşturulmuştur. Her zaman sağlık ve güvenliğimizi önemsememiz, bu kutsal yolculuğu en iyi şekilde tamamlamamıza yardımcı olacaktır.


2024 Yılı Turlarımız

Alkış Turizm olarak 1991 yılından itibaren günümüze değerli misafirlerimize inanç turizmi sektöründe sürdürdüğümüz Hac ve Umre organizasyonlarımızın yanı sıra; uçak biletleri satışı (sadece Hac-Umre), yurt içi ve yurt dışı Kültür Turları konusunda da hizmet vermekteyiz.